Друк

Дерев’яні підлогові покриття для житлових приміщень

Posted in Підлога та сходи. Підігрів, покриття

Сучасний ринок пропонує безліч варіантів підлогового покриття на будь-який смак і гаманець. Кожен вид має свої переваги і недоліки, а також свою оптимальну сферу застосування, де якості підлогового покриття проявляють себе найкращим чином.

Тому сьогодні кожен бажаючий без особливих проблем може знайти потрібний йому матеріал. Головне розібратися для чого і що саме потрібно.

Підлогове покриття для житлових приміщень вибирають, керуючись різноманітними міркуваннями: ціною, експлуатаційними якостями, сферою застосування, можливістю швидкої самостійної установки, простотою догляду тощо.

Класифікують підлогові покриття теж по різному, але найбільш зрозумілою є класифікація за матеріалом верхнього шару.

Умовно покриття можна розділити таким чином: штучні матеріали немінерального походження (паркетні матеріали, ламінатні покриття та ін.), штучні матеріали мінерального походження (керамічна плитка, природний камінь та ін.), рулонні матеріали (килимові покриття, лінолеумні покриття та ін.).

Штучний паркет

Штучний паркет є традиційним і найбільш популярним видом підлогового покриття. Цей матеріал представляє собою дерев'яні планки, на бічних і торцевих гранях яких, зазвичай, є шипи і пази для кращої зв'язки паркетних планок між собою при їх укладанні.

Існує безліч різновидів паркету, що відрізняються за кольором, текстурою, формою і стилем. Цей матеріал дозволяє створювати величезну кількість геометричних малюнків, використовуючи як різні форми паркетин, так і різні породи дерева (бук, граб, дуб, клен, горіх, ясен, венге тощо) в одному малюнку. Завдяки цьому паркетна підлога може стати справжнім витвором мистецтва, але її облаштування вимагає високого професіоналізму і майстерності.

Характеристики штучного паркету

Паркет надзвичайно зносостійкий, при правильній експлуатації може служити не тільки десятки, а й сотні років. Довговічність штучного паркету визначається товщиною "робочого" шару (відстань від лицьової поверхні паркетної планки до шипів). Наприклад, в паркету товщиною 15 мм цей шар становить 8 мм, і відповідно, термін його експлуатації складає близько 50 років.

Крім того, паркетна підлога комфортна, екологічна, добре поглинає звук, не надто боїться води, передбачає можливість реконструкції зношених ділянок.

Водночас, цей вид підлогового покриття має і свої недоліки. Паркет є одним із найдорожчих матеріалів. Його якісне укладання можливе тільки на добре підготовану основу і до снаги лише висококваліфікованим спеціалістам. Після укладання потребує шліфування і лакування (обробки мастикою) – доволі трудомістких операцій. Якщо паркет не лакований, а просочений мастикою, за ним потрібен особливий догляд.

Паркетна дошка

Дещо менше проблем з укладанням так званої паркетної дошки. Паркетна дошка (клеєна) представляє собою підлогове покриття у вигляді багатошарової конструкції, що складається з підкладки і лицьового ("робочого") шару з цінних порід деревини, покритого декількома шарами лаку.

Цей матеріал, зазвичай, складається з 3 шарів. Перші два шари виготовляють з дешевих порід деревини, які розташовані перпендикулярно один до одного і до третього верхнього шару, який виготовляють з цінних порід деревини. Зроблено це для мінімізації можливих викривлень паркетної дошки. Крім того, використання у двох перших прошарках дешевих порід деревини знижує вартість паркетної дошки і робить її найпривабливішим за ціною дерев'яним підлоговим покриттям.

На бічних і торцевих гранях дощок є шипи і пази для складання їх між собою, при цьому за рахунок точності виготовлення досягається щільне (без люфту) з'єднання між дошками, а також відсутність «сходинок» - провисання по лицьовій стороні.

Колірний асортимент паркетної дошки більш ніж достатній. Верхній шар паркетної дошки роблять зі шпони різних порід деревини, від традиційних до екзотичних. Тому після укладання паркетна дошка виглядає як натуральна дерев'яна підлога.

Переваги та недоліки

Основною перевагою паркетної дошки є технологічність її укладання - висока швидкість монтажу без застосування спеціального інструмента, без зайвого шуму і будівельного сміття, також не обов'язкова висока кваліфікація виконавців.

Також  до переваг цього матеріалу можна віднести його конкурентну ціну, натуральність матеріалу, стійкість до перепадів вологості, простоту у догляді.

Водночас, паркетній дошці в повній мірі притаманні деякі недоліки паркету. Не варто забувати, що особливу увагу необхідно приділяти підготовці основи для паркетної дошки.

Крім того, клеєна паркетна дошка менш стійка до подряпин і ударів (залежить від твердості породи деревини верхнього шару).

Цей недолік відсутній у так званої паркетної дошки масивної. Це підлогове покриття складається з суцільних планок, виготовлених з масиву цінних порід деревини. Коштує масивна паркетна дошка дорожче за клеєну. Натомість цей матеріал поєднує в собі переваги штучного паркету (масивність, довговічність) і клеєної паркетної дошки (технологічність).

Підготував М.Стельмах