Друк

Cходи. Основні елементи та критерії оцінки

Posted in Підлога та сходи. Підігрів, покриття

Сходи, як відомо, є достатньо складними інженерними конструкціями, що забезпечують вертикальні з'єднання між площинами споруд по різних траєкторіях. Від них залежать функціональні зв'язки між приміщеннями, розташованими всередині будівлі на різних рівнях.

Водночас сучасні сходові конструкції є не лише засобом для пересування у просторі, але й дуже важливими елементами інтер’єру, що дозволяють створювати певний стиль і атмосферу в будинку.

Основні елементи сходів

Основні елементи сходів - це східці й опори, що їх підтримують. Опірні балки, які підтримують східці з торців і знизу одночасно, називають тятивами. Балки, які підтримують східці знизу, називають косоурами. Підтримуючими елементами є також больця та стійки. Больця є спеціальними болтами, які монтують в стіну, і до яких кріплять сходові щаблі. Стійка (обсадна труба) є головним несучим елементом в гвинтових сходах.сходи

Східці складаються з проступу, тобто горизонтальної поверхні і присхідця - вертикальної деталі (дошки або плити), що розташовується під верхнім порогом східця, закриває проміжок між східцями і є додатковою опорою для східців (у деяких сходових конструкціях присхідці можуть не використовуватись).

Зібрані східці й балки називають сходовим маршем, який служить для підйому з одного рівня на інший. Якщо конструкція сходів складніша, то вона може містити також проміжні сходові майданчики.

Важливими елементами сходів (хоч і не завжди використовуваними) є поручні або огорожі, а також оздоблювальні деталі.

Критерії оцінки

Сьогодні існує чимало видів сходів, які відрізняються за будовою, матеріалами, призначенням, функціональністю та іншими критеріями. Вибір настільки великий, що дозволяє втілити в життя проекти будь-якої складності.

Під час будівництва або реконструкції будинку важливо знати і враховувати основні особливості сучасних сходових конструкцій, що дозволить зробити правильний вибір на користь того чи іншого їх виду.

Незалежно від застосовуваних матеріалів, головними критеріями оцінки сходових конструкцій має бути безпека і зручність користування, які визначаються сукупністю багатьох факторів, основними з яких є: кут підйому/спуску; ширина проходу по сходах; наявність поворотних ділянок; наявність вільного простору над головою людини, що піднімається; безпечне обгороджування сходів і сходових отворів.

Зручність користування

Зручність користування сходами, у першу чергу, залежить від кута їх підйому/спуску. Найбільш зручні кути знаходяться в діапазоні від 30 до 40 градусів. При кутах більше 45 градусів спуск можна здійснювати лише спиною вперед, тому, безумовно, такі сходи не можуть вважатися зручними для частого використання.

Ширина основних сходів в помешканні має складати 100 см і більше. Менше 80 см можуть мати допоміжні сходи, наприклад, сходи в підвал або на мансарду.

Сходи складних конфігурацій мають поворотні ділянки, які мають бути виконані грамотно. Найпростішим способом повороту є облаштування майданчика, що є не завжди можливим в обмеженому просторі. У таких випадках поворот через забіжні (трикутні) сходинки є більш раціональним. При цьому оптимальною їх кількістю є 3 штуки на один поворот 90 градусів.

Безпека

При розрахунку сходів, розташованих між поверхами, дуже важливо врахувати, що отвір в перекритті над сходами повинен відповідати безпечному проходу по всьому підйому. Відстань між сходинкою і стелею має бути не менше 200 см.

сходи

Необхідною складовою зручності експлуатації і загальної безпеки є обгороджування сходів і отворів перилами (балясинами, стовпами, поруччям). Відстані між балясинами (вертикальні стійки, що знаходяться між сходами та поруччям) повинні бути не більше 15 см. Рекомендована висота огородження — 90 см, при висоті сходів більше 6 м — 110 см.

Жорсткість всієї конструкції огородження має бути дуже високою. На всіх поворотах мають бути встановлені стовпи, якщо довжина огородження по прямій перевищує 3 м — також повинні стояти додаткові опорні стовпи.

Сходинки повинні бути неслизькими, без нахилу. Рекомендована ширина східців  - від 25 до 30 см. Рекомендована висота кроку підйому - від 15 до 19 см.

Ще один пункт безпеки - це несуча здатність сходів. Для громадських будівель вона має складати 400 кг на 1 кв. м сходів, а для житлових приміщень цей показник складає не менше 300 кг на 1 кв. м.

Усі ці параметри закладаються ще на етапі проектування сходів. Кожні конкретні сходи повинні конструюватися під певний будинок з урахуванням всіх його особливостей.

При цьому слід пам’ятати, що безпека і зручність сходових конструкцій залежить як від якості застосовуваних матеріалів, так і від грамотного монтажу конструкції.

Підготував М.Стельмах