Друк

Ковані вироби. Методи завершальної обробки поверхонь металу

Posted in Дизайн інтер’єру, оздоблювальні матеріали

Для надання кованим виробам додаткових декоративних і захисних властивостей, в сучасному ковальстві застосовуються різні методи завершальної обробки поверхонь металу. Така обробка покращує зовнішній вигляд готових виробів, підвищує їх експлуатаційні властивості і продовжує термін служби.

У залежності від виду покриття оброблені поверхні можуть набувати різних фактур, забарвлень і захисних властивостей.

Існує безліч типів покриття для кованих виробів з заліза, міді, латуні та інших металів. Вибір відповідного покриття для кованого виробу залежить від двох критеріїв: практичності й естетичності. Під першим мається на увазі здатність покриття захищати кований виріб від корозії. До другого відносяться естетичні уподобання, а також поєднуваність покриття зі стилем інтер'єру.

Гравіювання

Для надання особливої виразності й краси декоративним кованим виробам, зброї, предметам побуту, сьогодні часто застосовуються давні традиційні методи нанесення ковальських орнаментів, одним з яких є гравіювання.  На сьогоднішній день гравіювання виконують різними способами: різцевим, хімічним, електричним. Але найбільш красивим і цінним з художньої точки зору є саме ручне гравіювання (різцеве). Цим видом оздоблення металевих поверхонь володіють лише справжні майстри ковальської справи. Оброблені у такий спосіб вироби є надзвичайно ефектними і достатньо дорогими.Ковані ворота

Полірування і вороніння

Також дуже поширеними сьогодні є такі традиційні методи завершальної обробки поверхонь кованих виробів як полірування і вороніння.

Головною метою полірування є надання кованим виробам ідеально гладкої поверхні з дзеркальним блиском. Для цього використовують спеціальні абразивні матеріали.

Вороніння  - це покриття кованого виробу тонкою плівкою оксиду заліза. Цей метод захисту виробів застосовується протягом багатьох сторіч. На сьогоднішній день технологія стала значно простішою і доступнішою, що дозволило значно здешевити цей процес і, відповідно, готовий виріб. Вороніння або повітряно-темпіратурне оксидування відбувається при рівномірному нагріванні деталі до певних температур. При цьому поверхня металу забарвлюється у фіолетовий, темно-синій, сірий, коричневий відтінки.

Хромування

Також для обробки поверхонь кованих елементів часто застосовують метод хромування. Це дифузійне насичення поверхні сталевих виробів хромом, або процес осадження на поверхню деталі шару хрому з електроліта під дією електричного струму. Шар хрому наноситься для декоративних цілей, а також для забезпечення захисту від корозії і підвищення твердості поверхні.Ковані вироби

Патинування

Дуже часто в сучасному ковальстві для обробки металевих поверхонь застосовують метод патинування. Це хімічна або електролітична обробка металу, яка штучно візуально його зістарює. Цей спосіб дозволяє  добитися максимально можливої схожості зі старовинними шляхетними кованими виробами.

Фарбування та лакування

Для декоративної обробки і захисту екстер’єрних і ландшафтних кованих виробів, що постійно піддаються атмосферним та іншим негативним зовнішнім впливам, сьогодні зазвичай використовують різноманітні лако-фарбові розчини.

Перед нанесенням фарби поверхню кованих виробів чистять від бруду та іржі, грунтують. Після нанесення фарби, покривають забарвлену поверхню спеціальними захисними складами.

Порошкове фарбування

Дуже поширеним сучасним методом завершальної обробки кованих виробів є порошкове фарбування металу. Ця технологія забезпечує металоконструкції максимальний захист від корозії, а також інших шкідливих впливів навколишнього середовища. 

Технологія порошкового фарбування металу включає в себе кілька стадій. Спочатку проводиться підготовка поверхні, видаляються всі забруднення, а також наносяться спеціальні конверсійні покриття. Після цього проводиться власне фарбування металу. В основі процесу нанесення порошкової фарби лежить дія сил електростатичного поля на заряджені частинки фарби в напрямку до провідної поверхні заземленого виробу. Після нанесення фарби кований виріб відправляють у піч, де під впливом температур фарба твердне і утворюється суцільний декоративно-захисний шар.

Усі сучасні фарбові покриття, окрім ефективних захисних властивостей, також володіють високими естетичними якостями. Вони мають надзвичайно широку колірну гамму, а також можуть імітувати інші види обробки поверхонь – вороніння, патинування тощо. Це значно збагачує декоративні якості металу, що, у поєднанні з винахідливістю і майстерністю досвідчених ковалів, дає можливість застосовувати ковані вироби та елементи у будь-яких класичних і сучасних стилях інтер’єру й екстер’єру, реалізовувати будь-які оригінальні дизайнерські проекти.

Підготував М.Стельмах