Друк

Мансарда. Особливості проектування та облаштування

Posted in Балкон та мансарда. Облаштування, скління

З метою ефективнішого використання корисних площ споруд забудовники дедалі частіше вдаються до зведення мансардних дахів та переобладнання вже готових горищних просторів в експлуатовані приміщення. Це стосується як приватного, так і комерційного багатоповерхового будівництва.

Зважаючи на постійний брак квадратних метрів на вітчизняному ринку нерухомості, вигоди такого підходу очевидні - залежно від розмірів будинку і конфігурації даху на горищі можна облаштовувати мансарди будь-якого призначення: житлові або офісні приміщення, майстерні, кімнати для розваг та відпочинку тощо.

При облаштуванні мансардного поверху повністю або частково використовуються інженерні комунікації будівлі-основи, завдяки чому витрати на будівництво квадратного метра мансарди на порядок менші, ніж при зведенні нового будинку.

Крім того, це дозволяє зробити якісне утеплення та покращити зовнішній вигляд покрівлі й будівлі загалом.

Планування

Мансарда – це поверх у горищному просторі, фасад якого повністю або частково утворений поверхнями похилого чи ламаного даху.

Функціонально-планувальний аспект використання мансардного поверху визначається, в основному, призначенням будівлі, а планувальні особливості пов'язані із структурою будівлі і з нижче розташованими приміщеннями.

Мансарди можуть розташовуватися в створі зовнішніх стін будинку або виходити за їх межі. При незначному виносі мансардного поверху його спирають на консольний винос перекриття, що лежить нижче, а при великому виносі створюють додаткові опори - колони, стінки, підвіски.

При проектуванні мансарди потрібно попередньо вибрати її планувальну схему (секційну, коридорну, змішану).

Для створення звичайного житлового приміщення переважно  використовують секційну структуру плану. Для спеціальних видів житла може бути застосована коридорна або змішана схема. Вибір планувального варіанту повинен базуватися на аналізі планувальної схеми споруди-основи, має бути визначеним при вивченні соціальної потреби даного житлового утворення і виконаним у відповідності з діючими нормативними вимогами.

Види мансард

Розрізняють також такі основні види мансард: мансардний поверх із формуванням окремого поверху в одному рівні; мансардний поверх із дворівневим плануванням; мансардний поверх із просторовою організацією антресольного поверху при дворівневому плануванні верхнього поверху споруди-основи.

Мансардний поверх має суттєвий вплив на архітектурний вигляд фасадів і на композиційне рішення будинку в цілому. Архітектурно-планувальні рішення можуть мати широкий діапазон, а приміщення - будь-яку площу і конфігурацію.

Конфігурація мансарди

Конфігурація мансарди може бути ламаною, трикутною, симетричною або асиметричною – в залежності від форми скатів даху.

При облаштуванні мансарди в скатних дахах необхідно враховувати, що похилий характер кроквяної конструкції значно скорочує корисну площу поверху. При цьому висота стелі повинна бути не менше 2,5 м. Площа зон, де вона нижча, строго нормується. При цьому враховується така обставина: чим крутіший ухил скатів, тим просторіший підпокрівельний поверх. Відповідно, при ухилі 30 ° мінімальна висота складає 1,2 м, при ухилі 45-60 ° це значення зменшується до 0,8 м, а при ухилі більше 60 ° не нормується зовсім.

При ламаній формі даху нижню частину мансарди роблять крутою (ухил 60-70 °), а верхню - пологою (15-30 °).

Створення об'ємних дахів пов'язане з певними труднощами. Зокрема, параметри (довжина, ширина і товщина) основних несучих елементів - дерев'яних крокв - мають обмежені значення. Застосування проміжних стійок небажане, оскільки це може негативно позначитися на організації інтер'єру мансарди.

У будинках шириною більше шести метрів при проектуванні мансардних дахів використовуються різні конструктивні прийоми. Найбільш поширеним з них є зведення кроквяних дерев'яних або металодерев’яних ферм. У простих випадках нижні пояси таких будівельних конструкцій можуть служити балками міжповерхового перекриття.

Зазначимо, що крокви, підкоси та інші елементи кроквяної конструкції можуть бути включені в архітектурно-дизайнерське рішення інтер'єру мансарди. У цьому випадку особлива увага приділяється якості теслярських робіт та обробці внутрішніх елементів покрівлі, застосовується спеціальне кріплення з декоративними накладками тощо.

При проектуванні мансарди необхідно також враховувати наступні моменти:

вибір планувального варіанту мансарди необхідно здійснювати виходячи з планування будівлі-основи;
важливою умовою розміщення мансардних приміщень є їх взаємозв'язок з комунікаційною структурою будівлі-основи;

конструктивна схема, матеріал захисних конструкцій і деталей мансарди визначаються з урахуванням єдності конструкції і архітектурних форм будівлі-основи;

особливе значення мають форма і габарити приміщень, вибір світлопрозорого огородження (вертикальних або похилих вікон), їх розміщення з урахуванням інтер'єру і у взаємозв'язку з архітектурним виглядом;

велике значення, залежно від рівня зорового сприйняття мансардного поверху, мають лінії і форми, що визначаються геометрією даху;

мансарда з крутосхилим дахом вимагає особливого підходу до вибору покрівельного матеріалу, забезпечення теплозахисту, герметизації і гідроізоляції;

зведення мансарди без відселення мешканців основної будівлі вимагає спеціального методу максимальної безпеки виконання робіт, обмеження ваги конструкцій і деталей, спорудження елементів захисту і безпеки.