Друк

Оздоблення фасадів каменем

Posted in Фасад. Облицювання та утеплення

Натуральний камінь

Натуральний камінь вважається одним із найбільш  ефектних і довговічних оздоблювальних матеріалів.

Термін експлуатації такого облицювання залежить від багатьох чинників, але насамперед від породи каменю. Кожна порода, окрім свого кольору, фактури і малюнка, має також свій запас міцності, тому підбір виду каменю слід проводити для кожного конкретного елемента будинку та умов його експлуатації. Найвищу щільність, а відповідно і міцність, мають силікатні кам'яні породи. Наприклад, для оздоблення цоколя краще використовувати граніт, піщаник, сієніт або лабродаріт, оскільки ці породи стійкі до вологи і морозу. Також можна використовувати й інші породи каменю: мармур, вапняк, доломіт або туф, але в такому випадку на поверхні слід нанести спеціальне захисне покриття.

Існують два основні способи обробки фасадів природним каменем: рустика («необтесаний»), коли використовується камінь з грубою нешліфованою поверхнею, і облицювання з розшиттям, коли камені укладаються на невеликій відстані один від одного, а простір між ними затирається спеціальною сумішшю.

Природний камінь стійкий до атмосферних впливів і агресивних середовищ.

Є в облицювання з природного каменя і свої мінуси. Один з них - це велика вага деяких порід каменя, тому цей фактор необхідно враховувати при кріпленні матеріалу до основної стіни і при розрахунках тиску на фундамент.

Також цей вид оздоблення фасадів будинків вважається найдорожчим: окрім високої вартості матеріалів, роботи з укладання природного каменю коштують досить дорого.

Натуральний камінь переважно використовують для оздоблення окремих частин фасаду: цоколів, дверей, вікон, пандусів, зовнішніх сходів та ін.

Штучний камінь

Для обробки всього фасаду будівлі частіше застосовують штучний камінь.

Сьогодні на будівельному ринку представлено багато видів цього оздоблювального матеріалу, що мають різний колір, фактуру й імітують різні породи природного каменя (найчастіше штучний камінь роблять під граніт, кругляк, базальт або гальку). Завдяки цьому сучасні штучні матеріали дозволяють реалізовувати найрізноманітніші дизайнерські ідеї і створювати облицювання фасадів, що практично не відрізняються від облицювань з натурального каменя.

Цоколь зазвичай оздоблюють штучним каменем з імітацією масивних порід, наприклад, кругляка, а для стін використовують матеріал з дрібнішою фактурою.

Штучний камінь є значно легшим за натуральний, що істотно спрощує його монтаж. Порівняно легка вага цього матеріалу, а також гладка тильна поверхня дозволяє кріпити його до стіни за допомогою спеціальних клеїв, що не просто значно полегшує виконання робіт, але також дозволяє проводити їх на будь-якій поверхні – бетоні, дереві або металі.

Крім того,  технологія виробництва цього матеріалу дозволяє створювати готові додаткові елементи для оздоблення фасадів (кутові, аркові та інші елементи) і деталі для його кріплення.

Це також суттєво пришвидшує, полегшує і здешевлює роботи, тоді як у випадку з використанням натурального каменю виконавцю доводиться самому виготовляти необхідні деталі на місці монтажу.

Штучний камінь стійкий перепадів температури, ультрафіолетових променів, дії хімічних речовин.


Вартість оздоблення фасадів штучним каменем значно дешевше, ніж натуральним, однак за деякими якостями декоративний камінь дещо поступається натуральному матеріалу. У місцях з підвищеною вологістю штучний камінь потребує обробки спеціальними гідрофобними складами, оскільки він може вбирати вологу. Крім того, він менш стійкий до механічних пошкоджень, особливо до дії абразивних матеріалів, тому з часом на ньому можуть з'явитися подряпини і потертості.

Але у будь-якому випадку термін експлуатації облицювання з штучного каменя складає не один десяток років.

Підготував М.Стельмах