Друк

Ковані вироби. Основні види кування і обробки металу

Posted in Дизайн інтер’єру, оздоблювальні матеріали

Ковальство є одним із найбільш давніх, цінних і важливих ремесел, а у багатьох випадках справжнім і високовартісним декоративно-прикладним мистецтвом.  

Обробка металу була освоєна людиною ще в стародавні часи і протягом багатьох століть постійно вдосконалювалась. Ковані вироби

Завдяки цьому сучасне ковальство володіє різними методами роботи з  металом, що дозволє створювати як оригінальні й високохудожні предмети, які володіють особливою вишуканістю, так і ковані вироби масового виробництва. Сьогодні у різних традиційних і сучасних техніках можуть бути виконані різноманітні предмети декоративного, побутового і захисного призначення – від зовсім мініатюрних, наприклад, настільних, настінних і навіть натільних прикрас, до масштабних виробів, таких, як ворота, огорожі, перила, сходи, балкони, ковані меблі тощо.

Незмінно висока популярність кованих виробів, очевидно, пояснюється тим, що вони ідеально доповнюють будь-які стилі і простори, інтер'єри й екстер’єри, надаючи їм неповторного шарму. Ковані елементи чудово поєднуються з іншими матеріалами, такими як скло, дерево, камінь та ін., що також сприяє реалізації унікальних дизайнерських рішень.

Крім того, ковані вироби відрізняються надзвичайною міцністю і довговічністю, а також тим, що ніколи не виходять з моди і з часом тільки додають у вартості.

Ковані ворота

У сучасному ковальстві використовують дві технології обробки металу - це холодне і гаряче кування. Основна відмінність між ними полягає в умовах обробки металу: холодне кування виконується ударами молота по холодній, а гаряче - по заздалегідь нагрітій металевій заготовці.

При цьому метал повинен володіти достатньою в’язкістю і пластичністю, відповідно до способу обробки. У разі найменшої технологічної помилки результат не виправдає очікувань. Наприклад, перегрівання металу може зробити його занадто м'яким, крихким, здатним деформуватися навіть в холодному стані.

Розрізняють також вільне кування, при якому форму виробу надають довільно здійснюваними ударами, і кування в штампах, де потрібну форму отримують втискуванням матеріалів в спеціальні металеві форми, так звані "штампи".

Підготував М.Стельмах