Друк

Механічні дверні замки

Posted in Двері та замки

Найпоширенішим видом дверних запірних пристроїв є механічні замки. Вони прості, зручні й надійні в експлуатації, не потребують додаткових джерел енергії і доступні за ціною.

Механічні замки для вхідних дверей бувають різних типів та конструкцій. Найбільшою популярністю сьогодні користуються сувальдні та циліндрові замки.

Сувальдні замки

Сувальдні замки — це механізми, робочими частинами яких є сталеві пластини - сувальди.

Принцип дії

Ключ взаємодіє з пластинами, і вони ж приводять у рух ригелі - сталеві частини замка прямокутної або циліндричної форми, які, рухаючись, закривають або відкривають дверну конструкцію. Чим більше ригелів в замку і чим вони масивніші, тим складніше їх перепиляти або зруйнувати в інший спосіб.

Механічний дверний замок

Сувальди, шикуючись під дією зубців (борідки) ключа в строго певних положеннях, дозволяють провернути механізм замка. Неспівпадання хоча б однієї сувальди з “правильним” положенням унеможливлює відкриття замка.

Чим більше сувальд, тим важче відкрити замок. При достатній захищеності механізму від висвердлювання, при високоточному виготовленні сувальд, при великій їх кількості і за наявності на них спеціальних зубців (що ускладнюють роботу відмичкою) - відмикання замка даного типу буде складним завданням навіть для висококваліфікованого зломщика.

Переваги і недоліки

Недоліком даної системи є досить великий за розмірами ключ і складність заміни механізму (наприклад, у випадку втрати ключа). Міняти доводиться весь замок, оскільки сувальди і привід замикаючих елементів взаємопов′язані.

Головною перевагою сувальдних замків є їхня міцність. У комбінації з іншими видами замків, сувальдні, зазвичай, виконують силову функцію.

Механічний дверний замокЦиліндрові замки

Функцію секретності, тобто захист від так званого “інтелектуального” злому, зазвичай, виконують циліндрові замки.

Конструкція

Конструктивно циліндрові механізми секретності складаються з корпусу, циліндра і кодових елементів. Залежно від типу кодових елементів вони поділяються на штифтові, пластинчасті і дискові. Який механізм секретності

використовується в замку, можна визначити за зовнішнім виглядом його ключів.

У штифтових механізмах секретності кодові елементи виконані у вигляді штифтів - деталей циліндричної форми. Штифтові механізми секретності бувають одно-, двох-, трьох- і чотирирядні.

У багаторядних механізмах секретності кількість кодових елементів зазвичай більша, ніж у однорядних, притиснення штифтів відбувається в декількох площинах. За рахунок цього підвищується стійкість замків до несанкціонованого відкривання, утруднюється введення ключа в ключовий отвір і витягання його звідти. Це спричиняє передчасний знос не тільки ключа, але й механізму секретності, що, в кінцевому результаті, знижує фактичну секретність замка.

У пластинчастих механізмах секретності кодові елементи виконані у вигляді пластин складної конфігурації.

Дискові замки

Найнадійнішими циліндровими замками вважаються дискові замки. Їхній кодовий механізм представляє собою набір дисків, на кожному з яких зроблено виріз певних розмірів і форми. Відповідно до них вирізи робляться і на ключі. При збігу конфігурації вирізів на ключі і на дисках останні починають обертатися, відкриваючи або закриваючи засув замка.

Дискові замки мають дуже високу ступінь секретності і величезну кількість кодових комбінацій, завдяки варіації форм, розмірів і кутів проточування вирізів. У кращих моделях число комбінацій обчислюється дев'ятизначними числами.

Дискові замки дуже стійкі до несанкціонованого відкриття. До них практично неможливо підібрати ключі або відкрити їх відмичкою. Крім того, кодовий механізм таких замків неможливо висвердлити: диски починають обертатися разом зі свердлом. У деяких замках до того ж встановлюють твердосплавну шайбу, яка вільно обертається і створює додатковий захист від висвердлювання.

Слід зауважити, що зловмисники для подолання дискового замка, зазвичай, не займаються підбором ключів, відмичок чи свердел, а намагаються вибити личинку або ж зрубати кодовий механізм, якщо він виступає над поверхнею дверного полотна. Щоб уникнути подібних випадків личинка повинна бути захищена надійною броненакладкою.

Варто також пам'ятати, що за своїми антивандальними властивостями навіть дискові замки все-таки досить суттєво поступаються сувальдним.Механічний дверний замок

Переваги

До переваг циліндрових замків можна віднести малі розміри ключів, надійність і простоту експлуатації. Можливість заміни механізму секретності без заміни замка робить їх універсальними і дозволяє значно скоротити витрати у разі поломки механізму секретності або при втраті ключів — потрібно лише купити і самостійно замінити  циліндр замка.

Комбіновані замки

Існують також комбіновані механічні замки, в корпусі яких встановлено два механізми. Це може бути комбінація двох сувальдних механізмів, двох циліндрових, або сувальдного і циліндрового. Причому ці механізми можуть працювати незалежно один від одного, а можуть взаємодіяти: коли, не відкривши один із замків, не можна відкрити й інший.

Підготував М.Стельмах